מאמרים בנושא תמ"א 38

הוועדה אישרה פרויקט חיזוק במבנה לשימור – ביהמ"ש מתח ביקורת
מאת: עו"ד איתי יפה
סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה קבע כי החלטת ועדת הערר לאשר תמ"א 38 במבנה המצוי במתחם לשימור, מבלי לערוך בחינה מקיפה של הערך האדריכלי שלו, נעשתה בחוסר סבירות קיצוני. עתירה שהגישו תושבי מתחם הכרמל הוותיק בחיפה חשפה כי ועדת הערר המחוזית חיפה פעלה באופן שרירותי והסתמכה על חוות דעת מוטעית. בית המשפט הורה לוועדה לחזור לדון בעניין בהתאם להוראות חוק החיזוק וכללי המנהל התקין. 
בשנת 2011 ועדת השימור של חיפה דווקא אישרה לבצע פרויקט תמ"א 38/2 במבנה הממוקם במתחם הכרמל הוותיק בעיר. אלא שלאחר מכן היא התחרטה והעניין התגלגל במשך שלוש שנים נוספות. 
 
בשנת 2015 ועדת הערר המחוזית החליטה לשים לכך סוף וכשנה לאחר מכן היא הוציאה ליזם היתר בנייה בהתאם להמלצות מומחה שמינתה מטעמה. 
 
לא חלף זמן רב עד שתושבי האזור והמועצה לשימור אתרי מורשת הגישו עתירה לביטול ההחלטה, שהתבססה לטענתם על חוות דעת שגויה ונגועה בחוסר סבירות קיצוני. 
 
כאמור, בית המשפט מצא שהצדק עם העותרים. השופט אליקים קבע כי הוועדה כלל לא נתנה את דעתה לכך שהמבנה המדובר נמצא במתחם שמיועד לשימור ואף לא בחנה את חוות דעתם של מהנדס העיר בנושא ואף התעלמה מהמלצות של גורמים רבים – בהם ועדת השימור, מהנדס העיר והמומחים מטעם היזם והעותרים – שמצאו כי מדובר במבנה לשימור.  
 
בנוסף לכך הסתבר כי האדריכל שנתן את חוות הדעת החיובית לוועדה הוטעה על-ידה שכן אף אחד לא עדכן אותו שהוא אמור לבחון את ערכו האדריכלי של המבנה – כפי שצריך לעשות כשמועלית טענה של שימור. השופט אליקים קבע בהקשר זה כי ועדת הערר ממש הכשילה את האדריכל ולכן החלטתה ניתנה על סמך חוות דעת שגויה. 
 
עוד נקבע כי לאורך השנים שחלפו הוועדה התעלמה באופן מוחלט מטענות חשובות ומהותיות שהעלו העותרים והוציאה תחת ידעה החלטות לא מנומקות ושרירותיות תוך פגיעה במנהל התקין. 
 
משכך, השופט קבע כי החלטת הוועדה להתיר את ההריסה והבנייה מחדש לוקה בחוסר סבירות קיצוני ואינה יכולה לעמוד במתכונתה. השופט החזיר את הדיון בתיק לוועדה והנחה אותה להזדרז במתן החלטה חדשה – שתעמוד בהוראות החוק ובכללי המנהל התקין.  
 
ב"כ התובעים: עו"ד עמנואל סלומונוב, עו"ד אמיתי דוד 
ב"כ המשיבות: עו"ד עלאא איוב, עו"ד נירה קורי, עו"ד קרן גולדשמיט, עו"ד דן מרוויץ
** הכותב לא ייצג בתיק

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.
חזור

תמ"א 38, מתחילים באתר המרכזי

מעוניינים להתחיל בתהליך תמ"א 38 בבניין שלכם או לקבל הצעות מחברות נוספות?

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה