מאמרים בנושא תמ"א 38

בית קפה בתל-אביב ייאלץ להשלים עם כך שתמ"א 38 תתחיל בזמן
מאת: עו"ד רון ניב
בית משפט השלום בתל-אביב דחה את טענותיו של מנהל בית קפה  בתל-אביב, שטען כי לא יידעו אותו על הפרויקט וביקש למנוע אותו. השופט השתכנע שהאיש בסך הכל מנסה ליצור יתרון טקטי על פניו בעלי הדירות.

עבודות השיפוץ לפי תמ"א 38 ברחוב יהודה הלוי בתל-אביב היו אמורות להתחיל כבר לפני כשבועיים. אלא שבאותו היום מנהל בית קפה הפועל בקומת הקרקע בבניין ביקש להוציא צו מניעה זמני לעבודות עד שתוכרע התביעה שהגיש נגד הפרויקט. 

מנהל בית הקפה טען כי נודע לו על העבודות הצפויות ממש ימים ספורים לפני תחילתן הצפויה. הוא אמנם הודה שבחוזה השכירות שלו נכתב שהבניין אמור לעבור שיפוץ אך טען כי לא הובהר לו שמדובר בתמ"א 38 ובכל מקרה עובדת השיפוץ הוזכרה בו בכלליות, ובכל מקרה מי שהתעסק עם השכירות היה שותפו ועל כן הוא אינו בקיא בפרטים.  

"מידה גדושה של חוסר תום לב"
אולם השופט יריב לא סבר כי יהיה זה מוצדק להיענות לבקשה, בין היתר משום שהתרשם כי בהתנהלותו של המבקש יש "מידה גדושה של חוסר תום-לב". השופט הפנה להסכם השכירות של המבקש והתרשם כי כתוב בו במפורש שהבניין עומד בפני שיפוצים והשוכר (כלומר, המבקש) מודע לכך. 

השופט הוסיף כי גם יש גבול למידת "זריקת האחריות" שניתן לקבל ממי שמתיימר להיות בעל עסק, שכן המבקש – שרכש את חלקם של שותפיו בעסק – היה צריך לברר עמם בדיוק מהם זכויותיו ולדלות מהם את כל המידע לגבי הנכס.  

גם בתחום הראייתי השופט ביכר את עמדת בעלי הדירות. בעוד שהמבקש לא זימן לעדות את שותפו העסקי, שלטענתו היה אחראי על חוזה השכירות, בעלי הדירות הציגו מכתב שנשלח לרעייתו במרס 2016 ויידע אותו כי אישור התמ"א בבניין נמצא כבר בשלבים מתקדמים ביותר. 

מסמך זה, הבהיר השופט, שומט את הקרקע תחת טענות המבקש כאילו לא ידע על הפרויקט כמעט עד הרגע האחרון. ויותר מזה, במהלך הדיון בתיק התברר כי המניע האמיתית של המבקש הוא להביא את בעלי הדירות לנהל עמו משא ומתן על עבודות הבנייה. "מדובר בניסיון לנהל משא ומתן מתוך יתרון טקטי על פני המשיבים, ותוך גרימת נזק חמור למיזם כולו. התנהלות זו אינה יכולה לעמוד, והיא גובלת לטעמי בשימוש לרעה בהליכי המשפט", סיכם השופט את דבריו ודחה את הבקשה.

המבקש חויב בשכ"ט עו"ד של 37,500 שקלים. 
לפסק הדין 
עו"ד רון ניב עוסקת בתמ"א 38
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

חזור

תמ"א 38, מתחילים באתר המרכזי

מעוניינים להתחיל בתהליך תמ"א 38 בבניין שלכם או לקבל הצעות מחברות נוספות?

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה