מאמרים בנושא תמ"א 38

מאת: עו"ד דן מאיוס
הדיירים דרשו לבטל את הפרויקט לאחר שנלחצו משמועה שהפיצה אחת הדיירות, לפיה הקבלן מתכנן להשתלט על דירותיהם. הקבלן תבע מביהמ"ש המחוזי לחייב את הדיירים לעמוד בהסכם החתום. ביהמ"ש הבהיר, שמדובר בהסכם הוגן שיש לקיימו. קרא עוד...
עו"ד מנור נחמיאס

בפסק דין שניתן באחרונה בביהמ"ש לעניינים מנהליים בחיפה הובהר לוועדה המקומית, כי תמ"א 38 היא בעלת חשיבות לאומית, ויש להקל על יישומה ולקדם פרויקטים של חיזוק מבנים.  לכן, אין זה מוצדק לחייב דיירים ויזם במיני דרישות, שעלולות לסכל או לעכב פרויקטים אלה.
קרא עוד...

זוהר בסטיאנס

מערך תיאום שינויי הדיירים בפרויקטי בניה בישראל הופך כיום לשירות הכרחי ונדרש ע"י הלקוח הפונה לרכוש דירה חדשה. זוהר בסטיאנס העוסקת בתחום תיאום שינויי דיירים ועיצוב פנים כתבה מאמר המנסה להסביר את הצורך והמאפיינים של תחום זה בפרויקטי התחדשות עירונית כמו בכל פרויקט בנייה.

קרא עוד...
עו"ד אלי תוסייה-כהן

הצורך ברישום הערות אזהרה
עסקת תמ"א 38 ,הינה עסקה,  במסגרתה מתקשרים בעלי דירות בבניין עם יזם בהסכם, לפיו מתחייב היזם לחזק הבניין ,לשפצו ולהרחיב הדירות הקיימות, ובתמורה ,מוכרים בעלי הדירות ליזם זכויות בניה לבניית דירות חדשות על גג הבניין  הקיים ,ולעיתים גם בקומה המפולשת(קומת העמודים) ,לרבות בניה של מחסנים ומקומות חניה.
במסגרת עסקה זאת, משקיע היזם מיליוני שקלים בקידום התכנון וביצוע הבניה, כשבסוף התהליך, מתקן הוא צו הבתים המשותפים ורושם הדירות החדשות שנבנו על שמו ,ומשמו על שם רוכשי הדירות החדשות.
סעיף 126 לחוק המקרקעין  תשכ"ט 1969  מאפשר רישום הערות אזהרה בנסיבות בהן בעל המקרקעין התחייב לבצע עסקה במקרקעין ו/או התחייב להימנע מעשיית עסקה במקרקעין. 

קרא עוד...
עו"ד נעמה יהב - יובלים התחדשות עירונית בע"מ

החשיבות בקבלת שירותיו של עורך דין כשיש כוונה לסגור עסקה הוא ברור לכל, קל וחומר כשמדובר בעסקאות נדל"ן. לא מומלץ להסתפק בקבלת שירותים מעורך הדין המייצג את הצד השני! הדבר נכון בוודאי גם לגבי רכישת נכס מיזם או "קבלן" ומתחדד ביתר שאת כשמדובר בפרויקט תמ"א 38.
על הדיירים לאתר עורך דין בעל ידע משפטי נרחב בנדל"ן בכלל ובתמ"א 38 והחוקים הנגזרים ממנה בפרט, היכרות מעמיקה של עסקאות, נסיון מסחרי בפרויקטי תמ"א 38 ובוודאי מיומנות ופרקטיקה.

קרא עוד...
פאזה אחרת בבנייה

 תמ"א 38 היא תוכנית מתוחכמת, ויש שיגידו גאונית, שנועדה לחזק מבנים ישנים, ולהתאים אותם לתקן החדש של עמידות מבנים בפני רעידות אדמה. נושא זה חשוב ביותר היות וישראל נמצאת באזור גיאולוגי מועד לפורענות בקרבת השבר הסורי אפריקאי. בעבר התרחשו רעידות אדמה מאסיביות באזורינו, ויש להם אף אזכור בתנ"ך. השאלה הגדולה היא האם תמ"א 38 הצליחה להשיג את המטרות שלה?
קרא עוד...

עו"ד דביר מאירוביץ
כל מי שעמד אי פעם בפני מימוש תמ"א 38 שמע את הביטוי "זה לא פשוט", כנראה יותר מפעם אחת. יש לכך שתי סיבות. הראשונה - נטייתם של אנשים להאריך בתיאור הקשיים והמכשולים שעמדו בדרכם, ובכך ליצור מעין "דרמה" קטנה שהם גיבוריה. השניה היא, ש(מה לעשות) לעיתים באמת ישנם כמה קשיים בדרך.
ברשימה שלפניכם אסקור את הקשיים הנפוצים, אולם אקדים ואומר – כאשר יודעים במה מדובר, אפשר לפתור כל דבר. קרא עוד...
שמאי מקרקעין גיא עמית

בפרויקט תמ"א 38 ישנן נקודות רבות  הנוגעות לתחום עיסוקו של שמאי המקרקעין, השאלות הינן מורכבות וכוללות בין היתר את הנושאים הבאים: מה כוללות זכויות הבניה הניתנות לניצול?, כיצד ניתן למקסם את אותן תוספות בניה?, כיצד יתבצע הפיצוי והאיזון בין הדיירים השונים במידה והתוספות אינן אחידות?, האם הפרויקט המוצע ממקסם את רווחי הדיירים והיזם?, האם הפרויקט המוצע הינו כלכלי?
הגורם האובייקטיבי והמקצועי היחיד, המוסמך על פי חוק ועל פי הכשרתו לענות על שאלות אלו, הינו שמאי מקרקעין.
מעורבותו של השמאי חיונית, לאורך מחזור חיי הפרויקט.
שמאי מקרקעין גיא עמית עושה סדר בדברים.

קרא עוד...
רו"ח חנן ניצן

נושאי המיסוי בתחום תמ"א 38 אינם פשוטים וברורים לכל, אפילו לא למקצוענים.
רו"ח  חנן ניצן, מומחה למיסוי, מכניס סדר בדברים.

קרא עוד...
יוסי חסון

 תמ"א 38, למה בכלל צריך את זה? למי זה מתאים? ומהם השלבים בפרויקט
יוסי חסון, מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים בישראל מסכם את הדברים:

קרא עוד...
גידי בסטיאנס

פרויקט תמ"א 38 הנו פרויקט מיוחד ומורכב גם בהיבט הביטוחי.
גידי בסטיאנס מאנגל זאב סוכנות לביטוח מנסה להכניס קצת סדר בדברים.

קרא עוד...
אריק י. בן-שמואל

רשויות שונות הגדילו את התמריץ לקבלנים בפרויקטים של תמ"א 38, בחלק מהערים ניתן להוסיף 2 קומות ואף יותר.
האם הגדלת הרווח היזמי והאפשרות להגדיל את התמריץ לדיירים תשחרר את הפקק בתמ"א 38?
אריק י. בן שמואל מחברת תמ"א ישראל יזמות נדל"ן סבור שממש לא. . .

קרא עוד...
רונן לינג

האם דיירי הבניין יכולים לתפוס את מקום היזם בפרויקט של תמ"א 38? רונן לינג מחברת תמורה סבור שע"י שכירת שרות מחברת ניהול מקצועית הדיירים יכולים להרים פרויקט מוצלח ואף להנות מרווחיו


קרא עוד...
יוסי בר
יוסי בר, מנהל השיווק של עתיד החברה לחיזוק והשבחת מבנים, מנסה להצביע על הכשלים בתוכנית המתאר הארצית 38. כמי שמכיר ומעורב בתחום החל מ 2005 יש לו הרבה מה להגיד על הדרג הממשלתי והמחוקק, ולא רק שבחים. . .
קרא עוד...
מהנדס אליעזר וואיצ'ק
כתוצאה מדרישת חיזוק מבנים במסגרת תמ"א 38, נידונה במאמר שיטה המאפשרת לבצע חישוב חיזוק המבנים בשיטה הנכונה. השיטה נקראת " החישוב ישן- מחוזק".
קרא עוד...
אדריכלית עדנה מור
מה עדיף? חיזוק המבנה בהתאם לתמ"א 38 או הריסה והקמת מבנה חדש לפי התיקון השני לתמ"א 38, לאדריכלית עדנה מור התשובה ברורה.
קרא עוד...
פרומוט מתקני חנייה
בעיית החנייה היא אחת הבעיות הקשות לפיתרון בפרויקטים של תמ"א 38, בעיקר באזורי הביקוש הצפופים.
ע"מ לתת מענה לבעייה קיים עולם שלם של פתרונות יצירתיים.
מאמר של חברת פרומוט העוסק בבעיית החנייה ובפתרונות המוצעים.
קרא עוד...
אדריכלית עדנה מור
לא כל אחד יכול להיות יז"ם תמ"א 38 אבל יש כאלה שכן. . .
מאמר של האדריכלית עדנה מור העוסק ביזמים פרטיים שהם גם בעלי עניין בפרויקט כדיירים
קרא עוד...
אדריכלית עדנה מור
בחירת יזם נכון לפרוייקט הנה שלב קריטי בתמ"א 38, אדריכלית עדנה מור במאמר העוסק בנושא.
המאמר כולל גם סיפור מקרה של שני בניינים, כל אחד והיזם שלו. . .
קרא עוד...

תמ"א 38, מתחילים באתר המרכזי

מעוניינים להתחיל בתהליך תמ"א 38 בבניין שלכם או לקבל הצעות מחברות נוספות?

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה