פרסומות

פרסמו אצלנו אשד המנהלת להשבחת נדל"ן

אתר האינטרנט המוביל לתחום תמ"א 38 והתחדשות עירונית

הקלטת פאנל ״התחדשות עירונית 2020 לאן?״ 13/9/2020 בהשתתפות מיטב המומחים

על מה דיברנו? 

 • על יכולת אדריכלית לתכנן כשמדיניות הרשויות משתנה חדשות לבקרים. על תפקיד שמאי הדיירים בפרוייקטים. על היום שאחרי אוקטובר 2020. על מכירת דירות בתקופת המשבר ואיך עושים את זה מהר יותר בחו״ל. 
 • על הסכמי הרשות להתחדשות עירונית ותפקיד עורך הדין, 
 • האם נכון לייצג דיירים בלבד או גם וגם? 
 • על החלטת ועדת ערר בראשות בני זלמנוביץ לתשלום היטל השבחה על ידי דיירים (האם אכן כך?) 
 • על חזרה אחורה מפרוייקטים של פינוי בינוי אל תמא הריסה ובנייה, והאם נכון להוריד את הרוב הדרוש בפרוייקטים של הריסה ובנייה ופינוי בינוי ל- 66 אחוז כפי שצופה התיקון לחוק ההסדרים. על כל אלה ועוד דיברנו כשעה וחצי בדיון מרתק. 


משתתפי הפאנל: 

 • מנהלת ומנחה: עו"ד נטלי עברון - משרד שטייף, עברון, סידס 
 • אדריכלית עדנה מור - לשעבר יו"ר איגוד האדריכלים והעצמאים. 
 • שמאית נחמה בוגין - שמאית מקרקעין ומשפטנית. 
 • עו"ד רועי בר יוסף - שותף במשרד בר יוסף נאווי המתמחה בייצוג דיירים. 
 • מר אורי רובין - מנכ"ל חברת רובינגרופ.


להקלטת הרצאות קודמות

לקידום תמ"א 38 בבניין מלאו את הטופס

קריאה אחרונה לעלות על רכבת תמ"א 38!
המועצה הארצית לתכנון ובניה הכריעה - תמ"א 38 תבוטל עוד 3 שנים, אוקטובר 2022. 
אחרי תאריך זה אמורה להיות תוכנית חדשה להתחדשות עירונית שכפי הנראה תהיה נכונה יותר לערים אך לא תיטיב בהכרח עם הדיירים. התוכנית תבטל או תפחית פטורים ממסים והיטלים ותאפשר תמורות פחותות לדיירים. 
על פניו נראה שנכון לנסות לקדם כיום תמ"א בבניין ולא בהכרח מומלץ להמתין לשינויי מדיניות. בניינים שיגישו תוכניות עד למועד הקובע, גם אם לא ישלימו פרויקט, עתידים להיכלל בתוכניות מעבר כפי שיוחלט בכל עיר. בכל מקרה נראה שעדיף להמשיך ולקדם תהליך ויהיה קל יותר לנסות ולהשתלב בהמשך מול התוכנית החדשה מאשר להתחיל מאפס.
אז אל תפספסו את הרכבת...

השאירו פרטים ואנחנו נשתדל להעביר לחברות מתאימות, ללא כל עלות מצדכם.  כדאי להבין שלא כל בניין מתאים לכל היזמים, בניין שמוגדר אצל אחד כ"לא כלכלי" יכול להיות "יהלום" אצל אחר. גם הזמן משחק תפקיד ובניין או ישוב שאינם אטרקטיביים בזמן מסוים יכולים להפוך למאד מבוקשים עקב שינויים ברגולציה, במחירי הנדל"ן ועוד.

אנחנו באתר המרכזי עושים כל מאמץ למצוא את הגורם המתאים שיטפל בכל בניין הרשום במאגר שלנו, לא תמיד זה קורה מעכשיו לעכשיו אבל אנחנו רצים למרחקים ארוכים...

* שדה חובה

קבוצת מובילי התחדשות עירונית: פתחנו קבוצת פייסבוק המיועדת לכל העוסקים ומקבלי ההחלטות בתחום ההתחדשות העירונית. יזמים וקבלנים, עורכי דין, אדריכלים, מלווי דיירים ועוד. הקבוצה תשמש לקבלת עדכונים שוטפים, במה לתכנים של חברי הקבוצה. 
לקבוצת מובילי התחדשות עירונית >>>

 

גבולות תמ"א 38: שכנים מבניין סמוך מתנגדים לפרויקט תמ"א 38 בוועדות התכנון וגם בבית המשפט. טענתם העיקרית הייתה כי הבנייה תגרום חסימה של אוויר ואור לדירותיהם ואף תפגע בפרטיותם. מה החליטה השופטת?
כתבה מאת עו"ד זיו לוטן, מיוחד לאתר המרכזי, למאמר ולמאמרים נוספים >>>

 

עלו ברשת

 • פרויקט התחדשות עירונית ברמת גן החל בשלבי אכלוס
  כלכליסט 30.11.2020
  פרויקט של פינוי בינוי ברמת גן המבוצע על ידי קבוצת "ים סוף" ברחוב המתמיד נמצא כיום בשלבי אכלוס. הפרויקט שמבצעת החברה המצא בשליטת אלי פפושדו הוא הראשון שאינו מהסוג של תמ"א 38 שאותו מבצעת החברה הנמצא בשלבי אכלוס. במסגרת הפרויקט ייהרסו בניינים ישנים שבהם 90 דירות ותחתם ייבנו שני בניינים גבוהים המתנשאים לגובה של 29 קומות ובהן 285 יחידות דיור. דיירים של 48 דירות עוברים כבר בימים אלה לבניין החדש כאשר בניית הבניין השני מתוכננת להתחיל בחודש פברואר 2021. מנכ"ל חברת "ים סוף", צחי עומר, מציין כי היא נבחרה לבצע את הפרויקט מתוך 7 חברות שניגשו למכרז כאשר מאז שהחל התהליך התחלפו כבר שלושה ראשי עיריות וכאשר החברה נאלצה לעבור התנגדויות וכן עתירה מנהלית וזאת בנוסף לדייר סרבן אחד. בפרויקט היו אמורות להיבנות 380 דירות אך הוא קוצץ לכדי 285 דירות והעבודה החלה בחודש אוגוסט 2017 כאשר המסירה של הדירות לבעלי הדירות הוקדמה לבסוף בעשרה חודשים. עוד מציין עומר, כי כל בעל דירה קיבל דירה חדשה עם תוספת של 28 מ"ר לעומת הדירה המקורית שהייתה לו כאשר הדירות היו במצב תחזוקתי לא טוב. החברה שילמה לדיירים עבור השכירות הזמנית לכל תקופת הבנייה ואף על ההובלה מהדירה המקורית לדירה המושכרת ולאחר מכן עבור ההובלה אל הדירה החדשה. עומר גם מדגיש כי מצבה הפיננסי של החברה הוא חשוב עבור בעל דירה שהורסים את דירתו אשר רוצה להיות בטוח שהוא נמצא בידיים טובות, כמו זה של אלי פפושדו העומד מאחרי הפרויקט.
 • כאלף דירות חדשות ייבנה במסגרת פרויקט פינוי בינוי בירושלים
  כל העיר ירושלים 28.11.2020
  הסכם לביצוע פרויקט של התחדשות עירונית בירושלים נחתם בין "חברת "אפריקה התחדשות עירונית" לבין חברת "קדמת היובל" ותחילת העבודות על הפרויקט אמורות להתחיל בעוד כשנתיים כאשר עלותו מוערכת במיליארד וחצי שקלים. הפרויקט של פינוי בינוי בירושלים יתבצע בשכונת הקטמונים ברחוב בר יוחאי והוא נמצא בקרבת תחנות של הרכבת הקלה וכן לקווי תחבורה ציבורית. ויהיו בו פארק ציבורי וכן ייבנה שטח למסחר על שטח של כ- 1600 מ"ר. על שטח של 52 דונם שכיום נמצאים בו 376 דירות בבניינים של 5 קומות אשר ייהרסו, ייבנו כאלף יחידות דיור בחמישה בניינים חדשים שיתנשאו לגובה של כ-30 קומות. הדירות החדשות מיועדות לזוגות צעירים, משפרי דיור, וכן למצמצי דיור ויהיו בעלות גדלים שונים החל משני וחדרים ועד שישה חדרים ובכלל זה גם דירות פנטהאוז. מחברת "קדמת היובל" נמסר כי החברה מלווה את הפרויקט מתחילתו ותמשיך ללוות אותו עד לסיומו ולכניסה של הדיירים לביתם החדש והיא שומרת לאורך כל הזמן הזה על קשר עם הדיירים אליהם היא מתייחסת כשותפים להצלחת הפרויקט. החברה מבססת את מקומה, מדגישים בחברה, כאחת מהחברות הגדולות המבצעות פרויקטים של פינוי בינוי בעיר ירושלים. אסף סימון, מנכ"ל חברת "אפריקה התחדשות עירונית", מציין כי החברה סימנה לעצמה את המטרה של פרויקטים בעיר ירושלים כיעד אסטרטגי שלה מאחר והיא מאמינה בפוטנציאל הקיים בעיר וביכולת לשנות את חייהם של בעלי הדירות הקיימות, כאשר ההובלה של משה ליאון, ראש עיריית ירושלים וכן של יואל אבן, מהנדס העיר יחד עם כל הצוות המקצועי מאפשרת לממש את הפוטנציאל הזה.
 • חלק מהרשויות המקומיות הפחיתו את תוספת השטח בפרויקטים של התחדשות עירונית
  Ynet 23.11.2020
  בעקבות הגבלות שרשויות מקומיות של ערים הנמצאות במרכז הארץ הטילו על תוספת שטח במיזמים של התחדשות עירונית, בעלי דירות שלהם יש הסכמים חתומים על פיהם יקבלו תוספת שטח לדירתם עלולים למצוא עצמם במצב שהיזמים יבקשו לשנות את ההסכמים שיש מולם, כדי להקטין את השטח שהובטח להם. וזאת מכיוון שהיזמים פועלים במסגרת אילוצים שהרשויות המקומיות הוסיפו במסגרת שינוי מדיניות התיכנון שלהם. מי שהייתה הראשונה מבין הערים היא נתניה כאשר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בנתניה, החליטה על הגבלת תוספת השטח אשר ניתן לתת בפרויקטים של הריסה ובנייה מחדש ולהעמיד אותו על 12 מ"ר בלבד במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית בנתניה. גם פרויקטים של התחדשות עירונית בתל אביב הוגבלו באופן דומה וכן בעיר חולון שגם שם הוגבלו פרויקטים של התחדשות עירונית לתוספת שטח של 12 מ"ר בלבד. גם בתחום של תמ"א 38 יש נטייה של הרשויות המקומיות להפחית את תוספת השטח שהוועדות המקומיות מאשרות למשל בפרויקטים של תמ"א ברמת גן או בעיר בת ים וזאת כאשר קיימים הסכמים שבהם ניתנת תוספת של 40 או אפילו 50 מ"ר והיזמים נאלצים לפתוח את ההסכמים ולהסתכן בכך שההסכם מבוטל כי קיימת עילה לכך בעקבות דרישה שלהם לשינוי ההסכם. בפרויקט של תמ"א 38 ברמת גן במסלול של הריסה ובנייה מחדש (תמ"א 38/2) שאמור להתקיים ברחוב יהודית במתחם שנקר, נפתח החוזה המקורי בעקבות שינוי מדיניותה של העירייה. כך גם קרה בפרויקטים של התחדשות עירונית בחולון ברחוב קוגל לאחר פרסום המדיניות החדשה של עיריית חולון. בפרויקט של תמ"א 38 בגבעתיים שגם הוא במסלול של תמ"א 38/2 אוו ביקשה לקדם קבוצת רכישה בעקבות שינוי המדיניות של עיריית גבעתיים.
 • התחדשות בניינית - תוכנית חלופית אחר סיום תוקפתה של תמ"א 38
  Ynet 13.11.2020
  הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית יצאה השבוע לרשויות המקומיות בקול קורא לתוכנית של "התחדשות בנינית" אשר תחליף את התוכנית תמ"א 38 כאשר המטרה היא להמשיך את התחום של התחדשות עירונית וזאת לאחר שהמועצה הארצית לתכנון ולבניה החליטה שלא להאריך את תוקף התוכנית תמ"א 38. המטרה של הרשות הממשלתית שבראשה עומד חיים אביטן, היא מדובר בתוכנית משופרת אשר אמורה להסדיר את יישום של התחדשות עירונית ברמה של הבניין הבודד כאשר תהיה וודאות מבחינת בעלי הזכויות וניתן דגש לפיתוחם של שטחי ציבור, לקידום איכות החיים של התושבים ולחיזוק המרקם העירוני.  מנהל אגף ברשות, גורי נדלר, אמר כי התוכנית אותה מכינים במסגרת הקול הקורא, תאפשר לרשות המקומית לשפר את איכותו של התכנון בפרויקטים. לדברי עו"ד מיכה גדרון התוכנית החדשה רלוונטית לרשויות המקומיות העשירות אך לא מתאימות לפריפריה ולא ברור איך התוכנית החדשה נותנת מענה לעשרות אלפי מבנים הזקוקים לחיזוק ולהתחדשות. עו"ד משה רז-כהן ציין כי חשוב שלרשות המקומית תהיה וודאות לגבי זכויות הבנייה כאשר עושים שהיא מותאמת לה. עוד מציין עו"ד רז-כהן כי זהו יומרני כאשר מקצים שטח לשטחי ציבור במסגרת של תוכנית והוא מטיל ספק בכך שזה יצליח בשל מורכבות העניין. עוד הציע עו"ד רז-כהן, כי תיבחן חלופה שתאפשר ביצוע התהליך בתקופת הביניים שתימשך 4 שנים או יותר כי קידום תוכנית לרשויות המקומיות בועדות המחוזיות עלול להמשך שנים רבות. עו"ד רוני איל-להב מדגישה כי התחדשות עירונית היא האפשרות היחידה הקיימת כדי לבצע בנייה חדשה באזורים המיושבים שבערים ולתחום הזה קיים פוטנציאל גדול של חידוש בניינים ישנים ושל מיגונם, תוך כדי הוספה של דירות רבות באזורים בעלי ביקוש.
 • פרויקט של פינוי בינוי בחולון יוצא לדרך
  כלכליסט 12.11.2020

  חברת הכשרת הישוב, אשר הקימה לפני 4 שנים זרוע עבור התחדשות עירונית, החלה בביצוע הפרויקט הראשון של פינוי בינוי בחולון וזהו הפרויקט הראשון שיוצא לדרך בעיר חולון שהוא לא פרויקט של תמ"א 38. חברת הכשרת הישוב, הנמצאת בבעלות של עופר נמרודי, החלה התהליך של הריסת שלושה בניינים ישנים שבהם יש 116 דירות והנמצאים בפינת רחוב ההסתדרות ורחוב פיכמן. נת"ע סימנה את הבניינים האלה להריסה עבור הרכבת הקלה שהקו הירוק עובר במתחם והיא הפקיעה את הדירות בבניינים האלה כאשר בעלי הדירות יקבלו פיצוי וחלק מהם הגישו נגד ההליך עתירה לבית המשפט. התוכנית אושרה בעקבות קידום מהיר בתמיכתה של עיריית חולון ושל הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תל אביב והגיעו להסכם פשרה בין בעלי הדירות, אותם ייצג עו"ד צדוק צדיק לבין חברת הכשרת הישוב, אותה ייצג עו"ג אמיר כספרי ונת"ע. במסגרת הפרויקט, אותו מממן בנק הפועלים, ייבנו במקום הבניינים שייהרסו, שני מגדלים שבהם מלבד 235 דירות, גם שטחי מסחר בשטח של אלף מ"ר. בנוסף לפרויקט זה מקדמת חברת הכשרת הישוב, בין השאר גם פרויקט של פינוי בינוי בקרית ים שבהם ייבנו 1,450 דירות והתוכנית תופקד בקרוב בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה חיפה. פרויקט נוסף של החברה הוא פינוי בינוי ברמלה וכן פרויקט של תמ"א 38 בתל אביב בצפון הישן ברחוב שלומציון המלכה. עופר נמרודי, ציין כי מדובר בפרויקט ראשון של החברה שמתחיל את ביצועו ויש לחברת הכשרת הישוב כוונה לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית ברחבי הארץ כאשר אלפי דירות ייבנו באזורי הביקוש. עיריית חולון ציינה כי זהו מתחם אחד מתוך מספר מתחמים של התחדשות עירונית בחולון כחלק מהאסטרטגיה של העירייה.

 • פרויקטים של פינוי בינוי בשלושה מתחמים בחיפה
  ice 12.11.2020
  חיפה היא אחת מארבע הערים בהם התבצעו פרויקטים של התחדשות עירונית ובשנת 2019 נבנו כמעט 1,700 דירות בחמישה מתחמים במסגרת של מיזמי פינוי-בינוי בחיפה. את התוכניות האלה מקדמת עינת קליש-רותם, ראש עיריית חיפה, ביחד עם מינהל הנדסה ומנהלת 2030, והתוכניות הוצגו בפני מאות תושבים בכנסים שנערכו בשנה שעברה, כאשר התושבים משתתפים באופן פעיל בתהליך. ראשת העירייה, ציינה כי התוכניות מקדמות לעבר עתיד חדש את השכונות הוותיקות והתושבים ייהנו משירותים בתוך השכונות וגישה נוחה אל חוף הים. התובנות שהתקבלו בכינוסים האלה נלקחו בחשבון על ידי מתכנני התנועה, האדריכלים, מתכנני הנוף ועוד והן הוטמעו במסמכים של התוכניות. השכונות בהן התבצעו מיזמים של פינוי-בינוי בחיפה הם נווה דוד, עין הים, נווה שאנן, קרית שפרינצק, שער העלייה, ונוספו תוכניות אב בקריית חיים כמו גם קריית אליעזר – קריית אליהו. התוכנית לפינוי-בינוי בקריית חיים המערבית מבוססת על עירוב שמושים כאשר מלבד מבני המגורים שבהם יהיו כ-6,600 דירות, במקום כ-2,100 דירות קטנות הקיימות היום, מוקצים שטחים גם למשרדים ולמסחר וכן לשטחי ציבור ולשטחים ירוקים ומתחמים שבהם תיושם התוכנים עם עקרונות אלה הם ורבורג, דגניה ומתחם טרומן. בנוסף לכך מתוכננים להיבנות, על פי תוכנית שמקדמת עיריית חיפה, גם כ-1,400 חדרי מלון. בשכונה מתוכננת להיבנות טיילת וכן שבילי הליכה ושבילי אופניים אשר יחברו את השכונה אל חוף הים, כאשר הכביש בחזית רחוב טרומן יועתק משם, והשטח יהפוך להיות חזית פעילה לים, כך שרחוב טרומן לא יהיה יותר חוצץ בין השכונה לים. התוכנית בקריית אליעזר היא לבנות כ-9,500 דירות וגם בתכנון זה מובא בחשבון עירוב שימושים. יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן, בירך את עיריית חיפה על אישורה של תוכנית האב לשכונות וציין כי שיתוף הפעולה בין העירייה לבין הרשות הובילה לגיבוש התוכניות.
 • כדאי להתארגן לביצוע פרויקט תמ"א 38 לפני שהתוכנית תתבטל
  ישראל היום 05.11.2020
  התוכנית תמ"א 38 מסתיימת באוקטובר 2022, מה שקיבל אישור נוסף לאחר שהרשות להתחדשות עירונית ביחד עם מינהל התכנון אישררו את ההחלטה בדבר ביטולה של תמ"א 38 במועד הזה. התוכנית תמ"א 38 יצאה לדרך לפני 15 שנים מתוך מטרה או לחזק ולשפץ מבנים שנבנו לפני שנת 1980 כדי להגביר את הבטיחות בהם, או להרוס ולבנות תחתם מבנים חדשים. רעידת האדמה שהתחוללה לאחרונה בטורקיה, יכול לשמש אות אזהרה למה שעלול לקרות באזור הקרוב לשבר הסורי-אפריקאי ואשר קורה אחת למאה שנים. רעידת אדמה כזאת יכולה להיות קטלנית ולגרום גם לרבבות קורבנות, בנוסף לנזק כלכלי גדול מאוד למשק. האופן הזה של טיפול בבניין בודד כמו במקרה של תמ"א 38 הוחלף, בהחלטה לבטל את התוכנית, לאור התנגדות של הרשויות המקומיות, בקיום פרויקטים של מתחמים המשתרעים על פני 3-4 דונם, מה שהופך פרויקטים כאלה לקשים לביצוע, בשל הצורך לשכנע מספר רק של בעלי דירות להסכים לביצועם. עדיין יש אפשרות לבצע פרויקטים של תמ"א 38 ולנצל את הזכויות בבניינים הזכאים להם. בשלב ראשון, כדי לקדם פרויקט תמ"א 38, יש לבחור עורך דין מנוסה בתחום, ואשר מכיר היטב את העבודה עם הרשויות, אשר יבדוק מה ניתן לבנות במסגרת פרויקט כזה. לאחר הבדיקה הזאת מול הרשויות, צריך להגיע להסכמה של בעלי הדירות על התמורה שהם יכולים לשאוף אליה. לאחר מכן יש צורך לבחון הצעות של יזמים, וצריך לזכור שיזם תמ"א 38 יכול להציע הצעה שאינה עומדת בקנה אחד עם המדיניות של העירייה. בחירת יזם תמ"א 38 כוללת גם את הוותק שיש לו בתחום ואת הניסיון שיש לו בביצוע פרויקטים דומים, ובנוסף יש לבדוק את הדוחות הכספיים שלו כדי להכיר את מצבו הפיננסי.
 • שינוי ייעוד קרקעות באילת כתמריץ ליזמים לבצע פרויקטים של התחדשות
  כל הזמן 03.11.2020
  עיריית איילת החליטה לתמרץ יזמים לבצע פרויקטים של התחדשות עירונית באילת על ידי כך שמאפשרת לבצע בנייה בשטחים מסחריים ישנים ובשטחי ציבור. ההחלטה של עיריית אילת מעוררת עניין בשוק הנדל"ן מאחר ששוק הדיור נמצא במשבר, בשל המחירים שהחלו לעלות בשנת 2007, ואולי התמריצים האלה יהוו את הפתרון של ביצוע פרויקטים של ההתחדשות עירונית בפריפריה. יזם תמ"א 38 אינו שש לבצע בפריפריה פרויקטים של תמ"א 38 הן במסלול חיזוק (תמ"א 38/1) והן במסלול של הריסה ובנייה מחדש (תמ"א 38/2). הסיבה לכך היא שהתמורה המתקבלת בפרויקטים כאלה של תמ"א 38 אינה כלכלית בפריפריה. המשבר של עליית מחירי הדיור התמתן מעט אך המגמה נשארה מגמת עלייה אך בסך הכול במהלך 13 שנים מחירי הדיור הוכפלו ומקומות מסוימים הם אפילו פי שלושה מאז החלה העלייה במחירי הדיור. זוג צעיר, גם אם הוא משתכר היטב, אינו יכול להשיג, ללא עזרת ההורים, את ההון המינימלי הנדרש כדי לרכוש דירה באזורי הביקוש של מרכז הארץ התחומה בין חדרה בצפון לבין גדרה בדרום. התוצאה של מצב כזה, הוא העמקת הפערים הסוציו אקונומיים בין אלה הגרים במרכז לבין אלה שבפריפריה, מה שמצטרף להיעדר מקומות עבודה בפריפריה ולתשתית של תחבורה, כל אלה גורמים לעליית מחירי הדיור במרכז הארץ. הרעיון של שינוי ייעוד הקרקעות בפריפריה יכול להוביל לפתרון, כאשר יזמים יקבלו זכויות בנייה עבור מגורים, על קרקע שיש עליה למשל מרכז קניות ישן, או מרכזי חינוך שבהם יש מבני ציבור במצב רעוע, יכול להוביל לכך שהיזמים יקבלו תמריץ בנייה למגורים, תוך כדי כך שהם משפרים את מבני הציבור לטובת הציבור. 
 • תקציבי מדינה נדרשים כדי לבצע פרויקטים של התחדשות עירונית בפריפריה
  כלכליסט 03.11.2020
  רעידת האדמה שהתרחשה בטורקיה בימים האחרונים הייתה בעצמה של 7 בסולם ריכטר ולמרבה המזל מספר הקורבנות שהיא גבתה היה נמוך בהשוואה לרעידת אדמה אחרת שהתרחשה בטורקיה בשנת 1999 שאז נהרגו כ-17,000 איש ועוד כ-50,000 פצועים ועוד כ-600,000 חסרי קורת גג לאחר שנהרסו ברעש האדמה הזה כ-100,000 בניינים, ואשר בעקבותיה היה מהפך פוליטי בטורקיה שהביאו לשלטון את האיסלמיסטים בראשות ארדואן. על פי הנתונים הסטטיסטיים, רעידת אדמה קטלנית מתרחשת בארץ מדי כמאה שנים, כמו זו שמאה ה-19 החריבה את העיר צפת ובשנת 1927 פגעה קשות בערים טבריה, רמלה, לוד והביאה לאבידות בנפש כאשר מספר התושבים היה נמוך בהרבה ואפשר להבין שמספר הנפגעים היה גדול בהרבה כאשר מדובר בכמות התושבים הקיימת כיום. מאז הוכרזה התוכנית תמ"א 38 לפני כ-15 שנים על פיה יחוזקו מבנים כדי שיעמדו בפני רעידות אדמה, נשכח הנושא של הנזקים כתוצאה של רעש אדמה נשכח. בתחילת דרכה שימשה התוכנית של תמ"א 38 להשבחה של בניינים תוך הוספת 2.5 קומות (תמ"א 38/1), ולאחר מכן נוסף המסלול של תמ"א 38 על ידי הריסה ובנייה מחדש של הבניין (תמ"א 38/2). בשל חוסר כדאיות כלכלית, הבניינים בהם בוצעו פרויקטים של התחדשות עירונית היו באזור של תל אביב, במקומות שערכי הקרקע הם גבוהים ואלו במקומות המועדים לפורענות של רעש אדמה, כמו למשל השבר הסורי אפריקאי, דווקא שם לא בוצעו פרויקטים של התחדשות עירונית ולא חוזקו הבניינים. פחות מ-10 אחוזים מהבניינים בארץ הזקוקים לחיזוק כדי שיעמדו בפני רעידות אדמה, חוזקו במהלך 15 השנים מאז הוכרזה התוכנית של תמ"א 38. הפתרון לכך הוא לבצע התחדשות עירונית ברחבי הארץ, תוך שהמדינה מקצה כספים לעזור רשויות המקומיות ולקבלנים לבצע פרויקטים בהם אין כדאיות כלכלית כיום לבצע אותם.
 • אושרה תוכנית פינוי בינוי בחיפה בשכונת בת כלים
  חדשות חיפה 03.11.2020
  תוכנית של התחדשות עירונית בחיפה אושרה על ידי הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה של עיריית חיפה. מדובר בפרויקט של פינוי בינוי בחיפה בשכונת בת גלים במתחם הממוקם בצומת שבו מצטלבים רחוב חיל הים עם רחוב העלייה השנייה ונמצא בסמוך לתחנת הרכבת בת גלים, ובקרבת בית הספר לרפואה ובית חולים רמב"ם. במתחם המיועד לביצוע פינוי בינוי יש כיום תשעה מבנים הנמצאים במצב תחזוקתי ירוד, ובהם 119 דירות בשטח של כ-60 מ"ר אשר ייהרסו ותחתם ייבנו חמישה בניינים של 8 קומות וכן בנייני מגורים גבוהים שבהם 27-33 קומות הכוללות גם קומות לתעסוקה ולמסחר. בסך הכול ייבנו על פי התוכנית 467 יחידות דיור כאשר בבניינים ייבנו חניונים תת קרקעיים וכן חניונים עיליים. מלבד יחידות הדיור, ייבנו על פי התוכנית מבני ציבור ובהם, מרפאות, גני ילדים, מעונות יום משרדים ועוד.  את התוכנית של פינוי בינוי יזמה עיריית חיפה, לאחר שהממשלה הכריזה על המתחם, כמתחם של התחדשות עירונית מה שמקנה מספר הקלות ופטורים במיסים כדי להגדיל את הכדאיות הכלכלית של ביצוע הפרויקט. בנוסף לתוכנית הזאת שאושרה, מופקדת תוכנית סמוכה מבחינת המיקום של התחדשות עירונית ברחובה הראשי של שכונת בת גלים, גם היא במתחם העלייה השנייה. בתוכנית הזו שהופקדה בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, מדובר ב-17 מבנים שבהם 175 דירות כאשר בתוכנית מוצע לבנות 18 מבנים חדשים ובהם 660 יחידות דיור, שגם בהם ייבנו בניינים של 8 קומות ליד מגדלי מגורים וגם במתחם זה ייבנו מבני ציבור כולל מעונות יום וגנים וכן שטחים מסחריים, כאשר בתכנון להגדיל את שטח בית הספר עלייה.

לידיעות נוספות

התחדשות עירונית בקרית אונו
התחדשות עירונית במיטבה - פרויקט פינוי בינוי של חברת מצלאוי בקרית אונו
כל המידע על התחדשות עירונית

אגדת דשא

איפה ירוק יותר? בפרברים או בעיר הצפופה..., מה זה עירוב שימושים?, כמה ימים בחודש אנחנו מבלים בפקק? והאם הבעייה האמיתית של ההתחדשות העירונית היא בעיית החנייה? 
מרחב, התנועה לעירוניות מתחדשת בישראל בשיתוף המשרד להגנת הסביבה הפיקו סרט זה שמנסה להציג בזווית אחרת את בעיית התחבורה.
נראה שפתרונות של תחבורה בת קיימא הינם תנאי בסיסי להתחדשות עירונית. שווה צפייה!


 

מובילי התחדשות עירונית

 - - - - חדש - - - -
קבוצת מובילי התחדשות עירונית
קבוצת הפייסבוק לעוסקים
בתחום ההתחדשות העירונית
הצטרפו לקבוצה